healthblog

Everythingdo gjë që ju duhet të dini në lidhje me fasulet e gjelbërta

Everythingdo gjë që ju duhet të dini në lidhje me fasulet e gjelbërta

fasulet jeshile, fasulet ose fasulet e parakohshme janë një burim i pasur i vitaminave A, C, dhe K, dhe të acidit folik dhe fibrave. Ata kanë përfitime të ngjashme ushqyese me Snap Peas dhe Okra.

Fermerët e fasules korrni fasule të gjelbërta ndërsa fasulet janë akoma në podin e tyre para se të kenë një shans për t’u pjekur.

Kjo është një nga një koleksion artikujsh mbi përfitimet shëndetësore të ushqimeve të njohura.

Faktet e shpejta në fasulet e gjelbërta

Këtu janë disa pika kryesore në lidhje me fasulet e gjelbërta. Më shumë detaje dhe informacione mbështetëse janë në artikullin kryesor.

Për të shpëlarë dhe kulluar fasulet e konservuara për të zvogëluar përmbajtjen e natriumit

konsumimi i frutave dhe perimeve të të gjitha llojeve mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të shumë kushteve të pafavorshme shëndetësore.

Shumë studime kanë sugjeruar që përfshirja e më shumë ushqimeve bimore, siç janë fasulet e gjelbërta, në dietë zvogëlon rrezikun e mbipeshes, diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe vdekshmërisë së përgjithshme.

Konsumi i frutave dhe perimeve gjithashtu promovon një çehre të shëndetshme, rritje të energjisë dhe peshë të përgjithshme më të ulët.

Sipas Departamentit të Bujqësisë të Shteteve të Bashkuara (USDA) Baza e të dhënave Kombëtare të Ushqimit, një filxhan standard me fasule të konservuara (rreth 150 gram) përmban:

 • 28 kalori
 • 0,55 gram (g) yndyrë
 • 5.66 g karbohidrate
 • 2.6 g fibra
 • 1.94 g sheqer
 • 1.42 g proteina
 • mg hekuri
 • 18 mg magnez
 • 30 mg fosfor
 • 130 mg kalium
 • 24 mikrogramë (MCG) të vitaminës A
 • 52.5 mcg vitaminë K
 • 32 mcg folate

Konsumatorët duhet të shpëlajnë fasulet e konservuara para përdorimit. Për burimin më të mirë të ushqyesve dhe natriumit më të ulët, zgjidhni fasule të freskëta ose të ngrira të zarzavateve për gatim.

Fasulet e gjelbërta gjithashtu përmbajnë folate, tiamin, riboflavin, hekur, magnez dhe kalium.

Përfitimet

Ushqyesit e ofruar mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të një numri të kushteve shëndetësore.

Kanceri

Fasulet e gjelbërta përmbajnë një sasi të lartë të klorofilit.

Kjo mund të bllokojë efektet kancerogjene të aminave heterociklike që gjenerohen kur pjekni mish në një temperaturë të lartë. Individët që preferojnë ushqimet e tyre të pjekura në skarë duhet t’i bashkojnë ato me perime jeshile për të ulur rrezikun.

Fertiliteti dhe Shtatzënia

Për gratë e moshës që mbajnë fëmijë, duke konsumuar më shumë hekur nga burime bimore si spinaq, fasule, kunguj dhe fasule jeshile duket se promovojnë pjellorinë, sipas Harvard Shkollë mjekësore.

Studime të tjera kanë treguar një lidhje midis nivelit të pjellorisë së një gruaje dhe nivelit të sipas, përfshirë hekurin, që ajo konsumon.

çiftimi i ushqimeve të pasura me hekur me ushqime të pasura me vitaminë C si domate, speca zile ose manaferrat mund të përmirësojnë thithjen e hekurit.

Futja adekuate e acidit folik është gjithashtu i nevojshëm gjatë shtatëzanisë, për të mbrojtur fetusin nga defektet e tubit nervor. Një filxhan fasule të gjelbërta siguron afërsisht 10 përqind të nevojave ditore të acidit folik dhe 6 përqind të hekurit.

Depresioni

Përmbushja e nevojave të përditshme të folateve gjithashtu mund të ndihmojë në depresion.

Konsumi adekuat i folateve mund të parandalojë një tepricë të homocisteinës në trup.

Shumë homocisteinë mund të ndalojë gjakun dhe lëndët ushqyese të tjera nga arritja e trurit, dhe mund të ndërhyjë në prodhimin e serotoninës së hormoneve të ndjerë të mirë, dopaminës dhe norepinefrinës, të cilat rregullojnë gjendjen shpirtërore, gjumin dhe oreksin.

Shëndeti i kockave

Një konsum i ulët i vitaminës K shoqërohet me një rrezik më të lartë të frakturës së kockave.

Konsumi adekuat i vitaminës https://harmoniqhealth.com/al/wormin/ K përmirëson shëndetin e kockave duke modifikuar proteinat e matricës së kockave, duke përmirësuar thithjen e kalciumit dhe zvogëlimin e sekretimit urinar të kalciumit.

Një filxhan fasule jeshile siguron 14.4 mikrogramë të vitaminës K, ose pothuajse 20 përqind të kërkesës ditore, 4 përqind e nevojës ditore të një personi për kalcium.

isshtë e rëndësishme të mbani mend se nuk janë vetëm vitaminat individuale, mineralet ose antioksidantët që bëjnë perime si fasule jeshile një pjesë kaq e rëndësishme e dietës sonë.

hasshtë vërtetuar se izolimi i këtyre lëndëve ushqyese të shëndetshme në formë shtesë nuk do të sigurojë të njëjtat rezultate. Shtë më mirë t’i konsumoni ato si pjesë e një diete të shëndetshme, të larmishme.

Fasulet e gjelbërta janë në dispozicion të freskëta, të ngrira ose të konservuara. Shtë e rëndësishme të shpëlani dhe kulloni fasulet e konservuara, pasi kjo zvogëlon përmbajtjen e natriumit deri në 41 përqind.

Fasulet e freskëta duhet të jenë me ngjyrë të gjelbër të freskët dhe të ndritshëm. Ftohja e tyre në një çantë mund të ruajë freskinë.

Këshilla të shpejta:

 • Disa lloje të fasuleve jeshile mund të hahen të papërpunuara. Thjesht kapni ose prerë çdo fund dhe shtoni në një sallatë ose zhyteni në humusin tuaj të preferuar.

Susami ngjitës Fasulet e gjelbërta

Rreziqet

Njerëzit që marrin thinorë të gjakut, të tilla si coumadin, ose warfarin, nuk duhet të ndryshojnë papritmas sasinë e ushqimit që hanë që përmban që përmban Vitamina K, pasi luan një rol të madh në koagulimin e gjakut.

Lektinat janë një lloj proteine që lidh karbohidratet. Ata janë të pranishëm në fasule, përfshirë fasulet e gjelbërta. Ato mund të shkaktojnë probleme në sistemin e tretjes. Fasulet e gatimit mund të zvogëlojnë nivelet e lektinës.

Fasulet e gjelbërta përmbajnë acid fitik, i cili mund të lidhet me minerale dhe të parandalojë që ato të zhyten nga trupi. Njerëzit që kanë një mungesë minerale duhet të kontrollojnë me një mjek përpara se të konsumojnë fasule shtesë të gjelbërta.

isshtë dieta totale ose modeli i përgjithshëm i ngrënies që është më i rëndësishëm në parandalimin e sëmundjeve dhe arritjen e shëndetit të mirë. Shtë më mirë të hani një dietë me një larmi sesa të përqendroheni në ushqimet individuale si çelësi i shëndetit të mirë.

 • Ushqyerja/Dieta

Lajmet mjekësore sot kanë udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga bashkëmoshatarët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

.

Artigos relacionados

Botão Voltar ao topo